Vi brinner för att skapa förändring

Ljung & Sjöberg AB är ett tjänsteföretag specialiserat på dold psykisk ohälsa – stress, spelberoende, medberoende och substansberoende – på arbetsplatsen.

Totalt är vi ett fyrtiotal medarbetare som alla brinner för att skapa förändring som gör skillnad, både för människa och affär. Många av oss har själva haft problem med dold psykisk ohälsa eller så har vi mött problemet i vår närhet eller i yrkeslivet.

Vi finns i Stockholm, Göteborg, Malmö, Sundsvall och Umeå.  Bolaget har upprepade gånger tilldelats Dagens Industris Gasellpris och Veckans Affärers Superföretagspris.


Om oss: Vilka vi är

Samtal mellan två som hamnat snett

Idén till Ljung & Sjöberg växte fram ur ett samtal mellan Fredrik Ljung och Martin Sjöberg. Båda hade förlorat sina jobb på grund av beroendeproblem och annan relaterad psykisk ohälsa. Snart konstaterade de att många chefer verkade ha bristfällig kunskap om hur man hanterar svåra och känsliga medarbetarproblem framgångsrikt. Hur kunde man lära arbetsgivare att identifiera problemen i tid och hantera dem så att medarbetarna får rätt hjälp och företagen skyddas? Ljung & Sjöbergs verksamhetsidé var född!

Fokus på beteendeförändring

Vi är specialiserade på dold psykisk ohälsa på arbetsplatsen, som stress, spelberoende, medberoende och substansberoende. Med våra kunder och klienter driver vi beteendeförändring både på organisations- och individnivå med verktyg som målgruppsanpassade utbildningar, handledningstjänster, utredning och klientprogram.

För organisation och individ

I organisationer arbetar vi enligt den strukturerade modellen Behaviour Change Management där mål, uppföljning, rådgivning, utbildning och kommunikation är centrala inslag. Genom våra handledningstjänster Chefsstödet, Medarbetarstödet och Klinikerstödet får individer tillgång till personlig rådgivning och lättillgänglig hjälp. Och med våra klientprogram hjälper vi på daglig basis cirka 400 klienter att göra avgörande förändringar i sina liv.

Vi har olika yrkesroller, erfarenheter och utbildningsbakgrund men delar samma mission: Att hjälpa arbetsgivare att rädda liv!

Vi har alla gjort egna resor med unika utmaningar. Lär känna våra medarbetare och ta del av våra och andras erfarenheter kring dold psykisk ohälsa.
Läs mer »

Personligt engagemang

Drivkraften i vårt arbete är att hjälpa andra människor som lider av dold psykisk ohälsa. Du får möjlighet att öka medvetenheten och kunskapen om dessa svåra och känsliga frågor. Dessutom har vi utvecklat konkreta verktyg för att din organisation ska kunna arbeta framgångsrikt och långsiktigt med dold psykisk ohälsa.

Alexander Fredholm

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: alexanderf@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Anette Bühlmann

Ekonomi

Telefon: 0734-40 60 90
Mail: anette@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Anne-Marie Rönnebrink

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: annemarie@ljungsjoberg.se
Kontor: Sundsvall

Annica Wigert

Partneransvarig

Telefon: 0728-58 35 80
Mail: annica@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Bodil Östfalk

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: bodil@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Carina Bjurgard

Behandlingschef

Telefon: 0704-82 18 38
Mail: carina@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Charlotte Wilhelmsson

Kundansvarig

Telefon: 0733-99 55 66
Mail: charlotte@ljungsjoberg.se
Kontor: Malmö

Denice Jerresand

Chefshandledare

Telefon: 0737-49 29 97
Mail: denice@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Fredrik Ljung

Affärsutvecklingschef

Telefon: 0707-34 19 31
Mail: fredrik@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Gitten Hydén

Kundansvarig

Telefon: 0760-51 10 08
Mail: gitten@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Gunilla Stjernberg

Sjuksköterska

Telefon: 0707-27 79 53
Mail: gunilla@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hampus Sellmann

Ekonomiansvarig

Telefon: 0722-30 10 40
Mail: hampus@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hanna Norbeck

Chefshandledare

Telefon: 0736-22 98 08
Mail: hanna@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Hedera Silfverhjelm

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: hedera@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Ingemar Sköld

Läkare, spec. psykiatri

Telefon: 08 24 32 00
Mail: info@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Jacqueline Pertot

Utvecklande kundansvarig

Telefon: 070-750 87 81
Mail: jacqueline@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Jennifer Jansson

Chefshandledare

Telefon: 0707-55 17 83
Mail: jennifer@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Johan Kull

Chefshandledare

Telefon: 0703-71 44 42
Mail: johan@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Johanna Escobar

Administration

Telefon: 08 24 32 00
Mail: johanna@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Katarina Ekroth

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: katarina@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Kim Werth

Chefshandledare

Telefon: 0701-47 18 09
Mail: kim@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Lena Tolvers

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: lena@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Linda Workinn

Kommunikation

Telefon: 0734-48 42 01
Mail: linda@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Magnus Johansson

Utvecklande kundansvarig

Telefon: 0705-54 99 11
Mail: magnus@ljungsjoberg.de
Kontor: Stockholm

Marie Brandt

Terapeut

Telefon: 0735-04 01 56
Mail: marie@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Marie Sjöberg

Chefshandledare

Telefon: 0736-62 54 20
Mail: marie.s@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Martin Eriksson

Kundansvarig

Telefon: 0707-66 20 14
Mail: martin.er@ljungsjoberg.se
Kontor: Göteborg

Martin Sjöberg

Kundansvarig

Telefon: 0703-54 45 22
Mail: martin@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Mikaela Frohde

Kundansvarig

Telefon: 0737-46 50 05
Mail: mikaela@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Moa Bergstam

Kundansvarig

Telefon: 0709-73 73 27
Mail: moa@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Nathalie Stålblom

Administration

Telefon: 08-24 32 00
Mail: nathalie@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Petri Venäläinen

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: petri@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Philip Kahm

Chefshandledare

Telefon: 0702-38 70 71
Mail: philip@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Renée Alderbo

Sjuksköterska

Telefon: 08 24 32 00
Mail: info@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Sara Pankowski

Ansvarig psykolog

Telefon: 0737 77 25 52
Mail: sara@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Sarah Demitz-Helin

VD

Telefon: 0700-42 19 85
Mail: sarah@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Stina Sanders

Chefshandledare

Telefon: 0700-90 33 73
Mail: stina@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Styrbjörn Jägtoft

Utvecklande kundansvarig

Telefon: 0703-98 54 63
Mail: styrbjorn@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Therese Richter

Läkare, spec. psykiatri

Telefon: 08 24 32 00
Mail: info@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Thomas Masterman

Läkare, spec. psykiatri

Telefon: 08 24 32 00
Mail: info@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Torbjörn Jonasson

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: torbjorn@ljungsjoberg.se
Kontor: Umeå

Tove Sörberg

Chef kundutveckling

Telefon: 0793-34 33 65
Mail: tove@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Ulf Karlsson

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: ulf@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Victoria Liberg Lamberdiere

Terapeut

Telefon: 08 24 32 00
Mail: victoria@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Åsa Nilsson

Chefshandledare

Telefon: 0700-01 97 15
Mail: asa.n@ljungsjoberg.se
Kontor: Malmö

Åsa Yacoub

Chefshandledare (föräldraledig)

Telefon: 0765-55 96 09
Mail: asa.y@ljungsjoberg.se
Kontor: Stockholm

Vi har själva gått igenom det.

Av egna erfarenheter vet vi att dold psykisk ohälsa slår hårt mot individen och arbetsplatsen. Vi har alla olika erfarenheter, utbildning och bakgrund och har gjort egna resor med unika utmaningar.

Vadå alkoholproblem? Jag var ju framgångsrik…

Att mitt förhållande till alkohol var ”lite eget” förstod jag redan under tonåren, men eftersom det var fler än jag som somnade, gjorde bort sig och vaknade på fel ställen så var det inget jag tänkte närmare på…

Mina föräldrar hittade mig utslagen på sängen

Väl framme vid bardisken svepte jag fyra åttor vodka på stående fot. Spriten brände hemtrevligt till i strupen och mitt överretade inre omslöts snart av ett skyddande bomullstäcke. Jag drog en djup suck av lättnad…

Om mitt första möte med lugnande tabletter

Mitt inre var i uppror. Ångesten och nervositeten härjade med sådan frenesi att det limbiska systemet nätt och jämt gick på styrfart. Illamåendet balanserade precis på gränsen till det uthärdliga och magen var som en tryck…

”Jag upplever ren och skär dödsångest, jag är i helvetet.”

Måndagsmorgonen kom, jag hade inte sovit en blund under hela helgen och var rejält skakig. Skit samma, det är var en anställning jag inte fick missa, jag bara skulle ha jobbet.

Jag hade orsakat både kostnader och allvarlig skada

Vad min nya arbetsgivare dock inte visste var att jag sedan några år tillbaka satt fast i ett kraftigt beroende. Därtill hade jag effektivt lyckats dölja det faktum att jag inte på långa vägar hade den kompetens som arbetet krävde.

Jag skärpte till mig varje gång chefen uttryckte sin oro

Vem skulle kalla mig alkoholist och narkoman när jag promenerade på Birger Jarlsgatan, välkammad, med oklanderlig solbränna och klädd i mörk kostym av senaste snitt? Uppväxt i en harmonisk och välbärgad…

Kunder

Vi är stolta över att ha fått förtroendet att arbeta med ett drygt hundratal av Sveriges mest framgångsrika företag och organisationer.

Och vi är ännu stoltare över att våra första kunder fortfarande delar vår resa.


Ett ord från våra kunder är mer värt än tusen ord från oss.


På Systembolaget har vi utbildat alla våra chefer och skyddsombud för att ge ökad kunskap om alkohol- och drogmissbruk, att se signaler i god tid och hur man ska agera som chef och kollega.

-Karin Furevik, Personaldirektör, Systembolaget


Vi får snabbt hjälp i de ärenden där vi har medarbetare med missbruksproblematik. Det ger en stor trygghet för dem som ska ta det svåra samtalet. Dessutom får vi snabbt rehabiliteringsstöd när det behövs.

-Helena Selinder, HR-Business Partner, Adecco


Jag kände att jag hade full kontroll på en mycket besvärlig process. Och vår medarbetare kom in i ett rehabiliteringsprogram som antagligen räddade hennes yrkeskarriär.

-Robert Sjöström, Capgemini


Tack vare vårt avtal kan vi arbeta med missbruksfrågor på ett professionellt sätt. Våra chefer har fått utbildning, har lärt sig att fånga upp signaler i ett tidigt skede och att ta tag i problemen direkt. Ett extra stöd är möjligheten till support via telefon.

– Eva Hjelm, Chef Business Support, Proffice AB


Med god förståelse för affär och organisation når budskapet fram inom vår organisation på ett mycket pedagogiskt sätt. Detta är en ren investering för Tele2.

-Kristina Vallin, Ledarstudion


Vårt samarbete med Ljung & Sjöberg ger oss professionell support i att stötta chefer, HR och medarbetare i ärenden kopplat till problematik inom alkohol, droger och spel. Som arbetsgivare är det en självklarhet att hela tiden sträva efter att ge bästa möjliga stöd till våra medarbetare för att de ska vara hållbara. Exempelvis möjliggör Ljung & Sjöbergs unika tjänster att våra medarbetare anonymt kan få stöd med att hantera den problematik som finns oavsett om det gäller personen själv eller någon i dess omgivning.

-Mattias Melin, People Expert, Nordea


Vårt samarbete med Ljung & Sjöberg har starkt bidragit till utvecklingen av våra chefers syn på beroende- och missbruksfrågor. Vi har samarbetat både kring utbildningar av chefer och fackligt förtroendevalda och i utrednings- och behandlingsfrågor. Att ha ständig tillgång till rådgivning och beslutsstöd med hög kompetens bidrar till att vi som arbetsgivare vågar reagera på tidiga signaler och därmed säkerställa att vi förebygger missbruk så långt det går.

-Lars Nyström, Arbetsmiljöchef, MTR


Samarbetet med Ljung & Sjöberg ger oss en trygg och kompetent partner i frågor som normalt är mycket svåra att hantera på arbetsplatsen. Min upplevelse är att cheferna har fått bra stöd i hur de håller svåra samtal och hanterar de situationer som kan uppstå under tiden en behandling pågår. Stödet till HR är också värdefullt med tydliggörande av roller och ansvar. Att även lyfta fram medberoendeproblematiken tror jag är väldigt viktigt och helt rätt satsning av Ljung & Sjöberg.

-Maria Elg, HR-chef, FAR


Genom vårt samarbete med Ljung & Sjöberg har vi med professionell hjälp stärkt och ytterligare konkretiserat vår drog- och alkoholpolicy. Ljung & Sjöberg har även stärkt kunskapen till ledning och HR kring drog- och alkoholrelaterade frågor, samt vad vi som arbetsgivare har för ansvar och möjligheter att påverka och hjälpa. Att som arbetsgivare informera och erbjuda Ljung & Sjöbergs anonyma medarbetarstöd till våra anställda är mycket betryggande. Vi är glada att få samarbeta med Ljung & Sjöberg, som visar på stor professionalism tillsammans med stor ödmjukhet och omtanke. Vidare inbjuds ledning och övrig personal till mycket inspirerande föreläsningar som vi varmt rekommenderar.

Hanna Foss, Ekonomi- & Administrativ Chef, Landahl Advokatbyrå

Kontaktuppgifter

Telefon: 08-24 32 00
Fax: 08-411 62 31
Mejl: info@ljungsjoberg.se

 

Stockholm
Munkbron 1, 111 28, Stockholm

Göteborg
Drottninggatan 13, 411 14, Göteborg

Malmö
Stortorget 3, 211 22, Malmö

Sundsvall
Esplanaden 10, 852 32, Sundsvall

Umeå
Storgatan 43, 903 26, Umeå

 

Under medarbetare finner du personliga kontaktuppgifter.


Känner du en oro för dig själv eller någon i din närhet? Det finns hjälp.

Av egna erfarenheter vet vi att dold psykisk ohälsa slår hårt mot individen och arbetsplatsen. Är du som chef eller HR orolig för en medarbetare? Är du kollega eller anhörig till en person som behöver hjälp? Eller är du orolig för egen del?

Ring oss på telefon 08 24 32 00 eller fyll i kontaktrutan så hör vi av oss.
Du får stämma av dina funderingar med en expert som vid behov hjälper dig vidare. Kontakten medför inga förpliktelser eller kostnader och du kan vara anonym.








Please leave this field empty.